Petrol fiyatındaki yükseliş yüzde 10'u aştı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol fiyatı ve arz miktarı konusunda yakında anlaşmasını beklediğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı da sorunun çözüme ulaşması çağrısında bulundu. Bunun üzerine bu sabah Brent petrolün varil fiyatı yüzde 12 yükseldi

Petrol fiyatındaki yükseliş yüzde 10'u aştı

ABD Başkanı Donald Trump Rusya ve Suudi Arabistan arasında devam eden 'petrol fiyatı savaşının' yakında sona ermesini beklediğini açıkladı. Beyaz Saray'daki basın toplantısında İki ülkenin liderleriyle görüştüğünü belirten Trump taraflar arasında önümüzdeki birkaç gün içerisinde bir anlaşma imzalanmasını beklediğini belirtti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise petrol piyasasındaki zorlukların çözülmesi için üretici ve tüketicilerin bir çözüm bulması gerektiği çağrısında bulundu.  Bu açıklamaların üzerine bugün, Brent petrolün varil fiyatında sabah saatlerinde yüzde 12'yi aşan bir artış yaşandı. Petrolün varil fiyatı böylece 27.72 dolara yükseldi. 

Son dönemde koronavirüs salgını sebebiyle biraz geri planda kalsa da petrol arzı konusundaki anlaşmazlık küresel ekonomideki belirsizliğe güçlü bir katkıda bulunuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ülkeleri düşen talep nedeniyle arz kesintisine gitme kararı almış, Rusya ise bu karara uymayacağını açıklamıştı. 

YÜZDE 56'LIK DÜŞÜŞ

Bunun üzerine OPEC ülkeleri arz konusundaki limitleri kaldıracağını açıkladı ve bu anlaşmazlık 'kim düşük petrol fiyatlarına daha uzun süre dayanabilir' yarışına döndü. Halihazırda koronavirüs salgınıyla uğraşan petrol üreticisi ülkelerin bu sebeple maliyelerinde bozulma yaşanabileceği endişesi yükseldi. 

Son yükselişe rağmen Brent petrolün varil fiyatı 2020 genelinde yüzde 56 düşmüş durumda.  

Korona virüs salgının dünyayı resesyona sürükleyeceği endişeleri ile büyük kayıplar yaşayan para piyasaları petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşle tam bir şok yaşıyor. Suudi Arabistan'ın Rusya'ya karşı bir hamle yaparak ham petrol fiyatlarında indirime gittiğini duyurması dünya piyasalarını alt üst etti.

Ancak Arabistan'ın bu hamlesi ile dünyanın ekonomik durgunluğa sürükleneceği yönündeki korkular dünyanın önde gelen borsalarında satışı tetikledi. Özellikle enerji şirketlerinin hisselerinde büyük kayıp yaşandı.

İngiliz BP'de kayıp yüzde 20'yi aştı. Shell'deki düşüş yüzde 14 olurken Fransız Total de yüzde 12.6 değer kaybetti. Petrol şirketlerinin bu fiyatlarla kredi borçlarını ödemekte güçlük çekebileceği belirtiliyor.

ARABİSTAN FİYATI İNDİRDİ

Analistler, virüs salgını dolayısıyla büyük kayıplar yaşanan piyasalarda petroldeki düşüşle birlikte ikiz şok yaşanabileceğini belirtiyor. Yatırımcılar ise güvenli liman olarak gördükleri altın ve devlet tahvillerine yöneliyor.

Arabistan, günlük petrol üretimini nisan ayında günlük 10 milyon varil seviyesinin üzerine yükselttiğini, ham petrol fiyatını ise varil başına 6-8 dolar düşürdüğünü duyurdu. Arabistan'ın bu hamle ile Rusya ile petrolde bilek güreşine tutuşurken, dünya piyasalarını da alt üst etti

2007'DE 140 DOLARDI

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları 1991'den bu yana görülen en sert düşüşü yaşadı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı ülkelerin üretimi kısma konusunda anlaşmaya varamamasının Brent petrol fiyatları yaklaşık yüzde 30 düşüşle 30 dolara kadar geriledi.

Petrol fiyatları ocak başında 72 dolardan işlem görüyordu. Petrol fiyatları 2003 yılından bu yana 30 dolar seviyelerine gerilememişti. Küresel ekonomide yaşana gelişmelerden doğrudan etkilenen ham petrol fiyatları ABD'de kredi ve mevduat krizinin yaşandığı 1991'de Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 40 dolar seviyesindeydi.

2007'nin Aralık ayında 140 dolardan işlem gören petrol, 2008'de finansal krizle birlikte 45 dolara kadar gerilemişti.

Petrol piyasalarında yaşanan depremin etkisiyle Asya borsalarında büyük kayıplar yaşanırken, gün boyunda satıcılı bir seyir izleyen Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 7'yi buldu.

Ekonomistler, Avrupa'nın büyük ekonomilerinden İtalya'daki virüs salgını dolayısıyla tam bir kaos yaşarken, Rusya ve Arabistan arasında başlayan petrol savaşının kusursuz bir fırtınayı tetiklediğine işaret etti. ABD borsalarında sert satış yaşandı işlemler bir ara durdu.

Korku endeksi zirveye koşuyor

Piyasalardaki oynaklığın aşırı derecede arttığına dikkati çeken analistler, korku endeksi olarak tanımlanan VIX endeksinin 54 puan ile 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyesini gördüğünü, yatırımcıların temkinli hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Korku endeksi son olarak 2008 krizinde 82 puanı görmüştü. VIX endeksi gelecek 1 aylık dönemde para piyasalarında olası oynaklığı ölçüyor.

BORSA 7 MİLYAR DOLAR ERİDİ

Dünya piyasalarında yaşanan satış dalgası Borsa İstanbul'u da etkisi altına aldı. Borsa İstanbul güne yüzde 2.79 düşüşle 106.539 puandan başladı. BIST 100 endeksi günü yüzde 5.54 düşüşle 103.524 puandan kapattı. BIST 100 endeksinin piyasa değeri bir günde 7.2 milyar dolar azalışla 118.3 milyar dolara geriledi.

TL bir günde yüzde 0.3 değer kaybederken, dolar günü 6.1200 liradan, Euro ise 6.9660 liradan tamamladı. Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren kredi iflas takası (CDS) primi dün 380'nin üzerinde işlem gördü. CDS en son Ekim 2019'da 410 puana kadar çıkmıştı.

Altın 1800 doları görebilir

Yatırımcıların güvenli liman arayışıyla spot altın, 2012 Aralık ayından bu yana ilk kez 1.700 doları aştı. Altının ons fiyatı 1.702 doları görürken, Kapalıçarşı'da gram altın 327.59 liradan alıcı buldu.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, altın fiyatlarının 1.800 dolara kadar çıkabileceğini öngördü. Analistler, dolardaki gerilemenin de altının yükselişine destek verdiğini belirtti.

Rusya, döviz işlemini yasakladı

Petrol savaşlarının tetiklediği şok dalgasından en çok zararı Rus Rublesi gördü. Rus Rublesi dün yüzde 9'a yakın kayıpla dolar karşısında 74.02 seviyesinden işlem gördü. Rusya Merkez Bankası ise piyasalardaki dalgalanmayı kontrol altına alabilmek için döviz alımlarını 30 gün boyunca durdurma kararı aldı.

Bankadan yapılan açıklamada, küresel petrol piyasalarında yaşanan gelişmeler üzerine, bütçe kuralları gereği iç piyasada döviz alımının 30 gün boyunca durdurulduğu belirtildi. Dolar karşısında Meksika Pesosu yüzde 4.5, Brezilya Reali yüzde 2.5, Güney Afrika Randı yüzde 1.9 değer yitirdi. Hint Rupisi yüzde 0.2, Güney Kore Won'u yüzde 0.9 değer yitirdi

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
[vidyome-dc157558ee3643b174816de5a7924300.html]