Korona krizi Merkel’e olan güveni artırdı

Almanya’da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Almanların çoğu hükümetin koronavirüs krizini yönetiminden memnun. Anket sonuçları, Merkel’in partisinin oy oranını yüzde 7 yükselttiğini gösteriyor.

Korona krizi Merkel’e olan güveni artırdı

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD tarafından yaptırılan ve halkın siyasi eğilim ve düşüncelerini mercek altına alan güncel DeutschlandTrend anketine göre, Federal Hükümetin son dönemdeki performansı Almanların çoğundan iyi not aldı.

Ankete katılanların yüzde 63'ü Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) oluşan koalisyon hükümetinin çalışmalarından "son derece memnun" ya da "memnun" olduğunu ifade etti. Bu oran, bir önceki ayın sonuçlarına göre 28 puanlık bir artışa işaret ediyor.

ARD’nin araştırma şirketi Infratest dimap’a yaptırdığı anketin sonuçları, katılımcıların yüzde 72'sinin hükümetin koronavirüs krizini yönetiminden de memnun ya da "son derece memnun" olduğunu ortaya koydu.

Başbakan Merkel’in partisi CDU oy kazandı

"Gelecek Pazar ülkede seçimler olması halinde oyunuzu kime verirdiniz?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 34'ü Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) cevabını verdi. Başbakan Angela Merkel’in partisinin, bir önceki ankete göre oyunu yüzde 7 artırarak güven tazelediği görüldü. SPD'nin oy oranı yüzde 16'da kalırken, Yeşiller’in oy oranı yüzde birlik düşüşle yüzde 22'ye geriledi.

Başbakan Merkel bu yasama dönemindeki en yüksek memnuniyet oranına ulaştı. Katılımcıların yüzde 64'ü başbakanın çalışmalarından son derece memnun olduğunu ya da memnun olduğunu ifade etti. Merkel’in yanı sıra Ekonomi Bakanı Peter Altmeier, İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Bavyera eyalet Başbakanı Markus Söder'in çalışmalarının da halkın gözünde geçen aya oranla daha fazla takdir gördüğü görüldü.

AfD'nin oyları düştü

Infratest dimap'in Almanya çapında bin 502 seçmenin görüşüne başvurduğu ankete göre, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oylarının ise yüzde 2 düştüğü görüldü. Böylece parti, Ağustos 2017’den bu yana en düşük oy oranını görmüş oldu.

Ülkede Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının 111’e yükseldiği açıklandı.

John Hopkins Üniversitesi ve yerel sağlık makamlarından derlenen rakamlara göre, ülkede vaka sayısı 26 bin 220’ye, dün 94 olan hayatını kaybedenlerin sayısı da 111’e yükseldi.

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler yaptığı açıklamada, Almanya’da iyileşenlerin sayısının 2 bin 809 olduğunu belirtti ancak iyimserlik için henüz erken olduğunu vurguladı.

750 MİLYAR EUROLUK YARDIM PAKETİ

Almanya Bakanlar Kurulu, korona virüsü salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yardım paketinin yanı sıra 156 milyar euroluk bir ek bütçeye de onay verildiği belirtildi.

750 milyar euroluk virüs yardım paketinde, küçük şirketlere ve serbest meslek sahiplerine üç ay boyunca 15 bin euro yardım yapılması öngörülüyor.

Pakete göre, korona virüsünün ekonomik etkisine karşı Almanya Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) devreye sokulacak. Fonun özellikle daha büyük ve zor şirketler için merkezi araç olması bekleniyor. Hükümet, WSF’yi şirketlerin kendilerini korumak için kullanabileceği teminat olarak sunacak.

Zor durumdaki Alman şirketlerinin satın alınmaması için fonun bir kısmı doğrudan şirket hisselerini satın almak için kullanılabilecek. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
[vidyome-dc157558ee3643b174816de5a7924300.html]